وبلاگ

تفاوت مولاژ و دراپینگ

مولاژ_مدااکادمی
کسب و کار

تفاوت مولاژ و دراپینگ

مولاژ و دراپینگ در طراحی لباس

 

دراپینگ لباس و مولاژ دو موضوع بسیار پر مطرح در زمینه طراحی لباس می‌باشد. بسیاری از افراد این دو اصطلاح را با یکدیگر یکسان می‌داند. اما باید گفت که خروجی هرکدام از آنها کاملا با یکدیگر متفاوت است.
به طور کلی دراپینگ به معنی وصل کردن تکه های پارچه روی مانکن به وسیله سنجاق است تا ظاهر کلی و سه بعدی لباس شکل بگیرد.
از این طریق طراح می‌تواند جوانب مختلف طرح خود را بررسی کند. با توجه به آنکه با استفاده از این روش، طرح و مدل مستقیما بر روی بدن مانکن اندازه گیری می‌گردد. از همین رو لباسی که در آخر حاصل می‌گرددد تناسب بیشتری با بدن مشتری دارد.

 

دراپینگ چیست؟

لازم به ذکر است که برای دراپینگ، طراح باید با اصول ایجاد الگو آشنا باشد تا بتواند آنها را به راحتی بر روی مانکن پیاده سازی نماید. برای اینکه بتوان لباس بی نقص و متناسبی را ارائه داد، لازم است از الگوی مناسبی استفاده کرد. امروزه الگوهای آماده بسیاری در بازار وجود دارند.
اما از میان آنها درافتینگ، الگو کاغذی و دراپینگ اهمیت بیشتری دارند. هر اندازه طراح لباس خلاق‌تر باشد و اصول کار با پارچه را بهتر بداند در این متد می‌تواند موفق تر ظاهر گردد.

 

دراپینگ_مدااکادمی

پارچه های مورد استفاده در دراپینگ لباس

همانطور که اشاره شد در دراپینگ لباس، تکه های پارچه را به مانکن وصل می‌کنند. اما دقت داشته باشید که از پارچه اصلی برای این منظور استفاده نمی‌گردد. چرا که الگوی ایجاد شده می‌تواند دارای ایرادات زیادی باشد که قبل از ارائه به مشتری باید کاملا برطرف شوند. البته این بدین معنا نیست که می‌توان از هر نوع پارچه‌ای استفاده نمود.
برای دراپینگ باید از پارچه هایی استفاده کرد که بتوانند چین ها، درزها و دوخت را به خوبی نشان دهند و مدل شما را به راحتی نشان دهند.
البته قیمت پارچه هایی که برای این منظور استفاده می‌گردد به مراتب خیلی کمتر از پارچه های اصلی لباس است. پارچه هایی همچون متقال، تترون و پوپلین موارد مناسبی هستند.

 

پیج_اینستاگرام_مداآکادمی

 

آشنایی با مراحل دراپینگ

به صورت کلی مراحل دراپینگ لباس به ترتیب به شرح زیر هستند:
1- قسمت های مهم لباس را بر روی پارچه های تستی خود بریده و علامت گذاری کنید. برای برخی از پارچه ها بایستی پیش از آغاز کار اتوکشی انجام شود.
2- با توجه به طرح ذهنی خود، پارچه ها را به کمک سوزن ته گرد بر روی مانکن وصل کنید. این مرحله بسیار مهم است و باعث فرم بخشیدن به پارچه می‌گردد.
3- محل درزها، پنس ها و سایر موارد را علامت گذاری کنید تا محل دوخت مشخص شود. هر اندازه علامت گذاری شما در این مرحله دقیق‌تر باشد، لباس نهایی نیز متناسب‌تر خواهد بود.
4- گاهی اوقات لازم است سنجاق ها را باز کنید و پارچه ها را بر روی میز کار خود قرار داده و اصلاحات نهایی را انجام دهید.
5- پس از اعمال تغییرات، دوباره پارچه ها را به کمک سوزن ته گرد بر روی مانکن متصل کرده و به آنها فرم دلخواه را بدهید. اگر پارچه های شما دارای بخش های اضافی هستند در این مرحله می‌توانید آنها را حذف کنید.
6- سپس طرح کامل شده را از روی مانکن جدا کنید. دقت کنید که طرح و مدل باید در این مرحله بی‌نقص باشند زیرا از روی آن الگوی نهایی ایجاد خواهد شد.
شما می‌توانید از طریق خط کش، درزها و محل دوخت، پنس ها را بر روی پارچه علامت بزنید تا در هنگام دوخت لباس اصلی دچار مشکل نشوید.

 

تفاوت مولاژ و دراپینگ

بیشتر افراد مولاژ را با دراپینگ لباس اشتباه می‌گیرند. در عمل شاید فرآیند انجام آنها تفاوت چندانی با یکدیگر نداشته باشد اما خروجی کار آنها دارای تفاوت های عمده‌ای است.
در واقع مولاژ به روش های حجم سازی مانکن، متناسب نمودن آن با الگو و برطرف نمودن عیوب لباس را مولاژ می‌گویند. اما در مقابل به سه بعدی طراحی کردن لباس بر روی بدن مانکن دراپینگ گفته می‌شود.

 

مولاژ در طراحی لباس به چه معناست

امروزه مولاژ در طراحی لباس تبدیل به پرطرفدارترین متد در سراسر دنیا شده است و طراحان معروف برای ایده پردازی های خلاقانه تر و صرف وقت کمتر از این روش استفاده می‌کنند.
مدلسازی سه بعدی از طرح لباس در گام اولیه می‌باشد، استفاده از مولاژ در طراحی لباس بیشتر برای دوخت لباس های اشخاص خاص استفاده می‌گردد.
به طور مثال: لباس شخصیت های سیاسی، هنری یا ستارگان هالیوود که امکان اندازه گیری یا پرو لباس برای آنها وجود ندارد با روش مولاژ انجام می‌گردند.
در آموزش مولاژ در طراحی لباس، هنرجو  مهارت و هنر طراحی لباس روی بدن مانکن را یاد می‌گیرد. در این آموزش به مانکنی در سایز انسانی و به اندازه ی شخص مورد نظر نیاز است.

 

تکنیک_مولاژ_مدااکادمی

مراحل ساخت مولاژ لباس

اندازه گیری: ابتدا با مانکن یا فردی با اندام متناسب که توانایی ایستادن طولانی مدت را داشته باشد. مولاژ در طراحی لباس را آغاز کنید. این فرد در زمان اندازه گیری باید لباس تنگ مانند ساپورت به تن داشته باشد، کشی را دور کمر و کش دیگر را دور برجستگی باسن فرد گره بزنید و مولاژ را شروع کنید، حال باید با  اندازه ها را بگیرید و یادداشت کنید.
محاسبات: پس از اندازه گیری باید محاسبات  اندازه های بدن، برای مولاژ لباس انجام گیرد.
کشیدن الگوی  برای مولاژ در طراحی لباس: با استفاده از اندازه ها و محاسبات، الگوی پشت و جلوی مولاژ را تهیه کنید. یعنی با استفاده از مداد(مل) و خط کش، بر روی پارچه خطوط اصلی رسم شود و اطلاعات اضافه شود تا الگوی پارچه ای مولاژ بدست آید.
– باید از الگو برای تهیه ی خطوط برش و دوخت بر روی پارچه متقال استفاده کنید. مانند لباس های دیگر باید بعد از برش، لبه های پارچه لبه دوزی شود و زیپ را نیز در پشت مولاژ بدوزید. این موجب سهولت پوشاندن و درآوردن لباس مانکن می‌گردد.
برطرف کردن اشکالات پارچه: اندازه ها و مولاژ باید به دقت بررسی شوند. مولاژ در طراحی لباس باید کاملا اندازه ی بدن مشتری باشد تا به درستی و بدون هیچ چین و چروکی بر روی بدن او قرار بگیرد.
هرگونه اصلاحات را ابتدا روی پارچه انجام داده و سپس به الگو منتقل کنید تا در دفعات بعدی اندازه ها دقیق باشد.
– برای اینکه بتوانید به یک طراح لباس مطرح و حرفه‌ای تبدیل شوید. لازم است تا حتما با متد های روز و مهم قرار دادن لباس روی مانکن آشنا باشید. از این طریق خواهید توانست خروجی کار حرفه‌ای و بی نقصی داشته باشد.
همچنین می توانید به بهترین نحو لباسی زیبایی را که طراحی کرده اید به نمایش بگذارید. هر اندازه در زمینه مولاژ و دراپینگ تخصص خود را افزایش دهید،
بازخورد فعالیت شما بعنوان یک طراح حرفه ای لباس نیز به همان اندازه بهتر خواهد بود.

 

اگر علاقه‌مند به یادگیری آموزش های الگوسازی هستید.
به شما پیشنهاد می‌کنیم که به صفحه آموزش الگوسازی ترم 1 مراجعه کنید.
بر روی لینک کلیک کنید.
بر دریافت مشاوره نیز به شماره زیر در واتس آپ پیام دهید.
09219895144

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین الگوهای آماده

الگوسازی ترم ۲ مقدماتی

799,000 تومان950,000 تومان

الگوی آماده سارافون

329,000 تومان412,000 تومان

الگو شومیز آستین رگلان

469,000 تومان586,000 تومان

الگوی شومیز آستین پفی

489,000 تومان611,000 تومان

الگوی شومیز کلاسیک

485,000 تومان606,000 تومان

الگوی آماده شلوار کلاسیک

559,000 تومان698,000 تومان

الگوی آماده بیس مانتو

335,000 تومان418,000 تومان

الگو مانتو یقه انگلیسی

485,000 تومان606,000 تومان

الگوی آماده شلوار بوت کات

290,000 تومان362,000 تومان

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
Click outside to hide the comparison bar
Compare