وبلاگ

نحوه اتوکردن لباس

نحوه_اتو_کردن_لباس_مدا_آکادمی
کسب و کار

نحوه اتوکردن لباس

نحوه اتوکردن لباس

 

نحوه اتوکشی، کاملا در دوخت لباس تاثیرگذار است. اتو کردن خوب و دقت در آن، لباس را خوش‌دوخت نشان می‌دهد. در غیر اینصورت، لباس کم ارزش و بدفرم به نظر می‌رسد. اتو و میز اتو را نزدیک چرخ خیاطی قرار دهید تا پس از دوختن هر درز، بتوانید بلافاصله آن را اتو کنید. چنانچه هر تکه را بلافاصله پس از چرخ کردن و قبل از اتصال به تکه دیگر اتو نکنید، هرگز لباس مورد نظرتان جلوه‌ای نخواهد داشت.
قبل از برش لباس، پارچه و الگو را به خوبی اتو کنید. برای اتوی الگوهای کاغذی حرارت باید کم باشد. برا این کار هرگز از بخار یا اتوی بخار استفاده نکنید. برای اتو کردن روی لباس حتما از پارچه رو اتویی استفاده کنید.

 

لباس بد اتو
برخی از انواع پارچه به قول معروف بد اتو هستند و به راحتی اتو نمی‌شوند، ولی اگر یک ورقه فویل آلومینیومی در زیر پوشش میز اتو یا زیر پارچه زیر اتویی قرار گیرد، حتی برای بد اتو‌ترین پارچه ها، عمل اتو‌کردن با سهولت بیشتری انجام می‌گیرد.
رطوبت لازم
انواع پارچه در صورتی که میزان معینی رطوبت داشته باشند، راحت‌تر اتو می شوند. باید توجه داشته باشید که آب پاشیدن بر روی پارچه هنگام اتوکاری، چند اشکال به وجود می‌آورد؛ از جمله، قسمت مرطوب بهتر اتو می‌شود و حتی مقداری کش می‌آید یا ممکن است نقاط خیس بصورت براق درآیند و پارچه اتو شده لکه‌دار شود. همیشه به موازات راسته پارچه، اتو را روی پارچه بکشید، در غیراینصورت پارچه کش خواهد آمد هرگز پارچه را در جهت اریب و بی‌راه اتو نزنید؛ زیرا لباس ترکیب خود را از دست می‌دهد.

 

نحوه_اتو_کردن_لباس_چین_مدا_آکادمی
اتو چین‌ها
اگر قسمتی از لباس را چین کش کرده اید، هرگز روی ضخامت چین ها را اتو نزنید، بلکه نوک اتو را در داخل چین ها فرو ببرید و خارج سازید تا بدون آنکه روی چین ها(تا) بخورد پارچه صاف شود.

 

 

اتو درزهای صاف
پس از دوخت و قبل از آ نکه ضخامت اضافه‌درزها را به طرفین باز کنید، روی خط دوخته شده اتو بزنید. درزها را از سمت پشت اتو نمایید. اضافه‌درزها را توسط انگشتان دست چپ کاملا باز کنید و سپس به وسیله نوک اتو (به طوری که سطح کف اتو مماس با پارچه نشود)خط درز را اتو نمایید. هرگز ضخامت اضافی درزها را روی پارچه اتو نکنید؛ زیرا رد درزها، روی بعضی پارچه‌ها(مانند ساتن ابریشمی) منعکس می‌شود و در این صورت، برطرف کردن آن غیرممکن خواهد بود. دو باریکه از کاغذ الگو بچینید و زیر ضخامت اضافه درز قرار دهید. سپس با ملایمت آن را اتو کنید. پس از اتو کردن اضافه‌درزها، جادرز را بلند نمایید و زیر آنها را اتو کنید.

 

اتو درزهای منحنی
درزهای خمیده و منحنی را روی بالشتک بیضی شکل قراردهید. درزها را چرت بزنید، اضافه درزها را باز کنید و هر بار در حدود 4 الی 5 سانتی متر از طول درز را اتو کنید تا درز کش نیاید.

 

اتو پنس‌ها
پس از دوختن پنس، ابتدا دو طرف آن را روی خطوط دوخته شده اتو بزنید. سپس آن را روی بالشتک بیضی شکل قرار داده و به یک سمت قرار دهید. زیر پنس را تکه کاغذ الگو بگذارید. همیشه از قسمت عریض پنس به طرف نوک آن اتو بکشید. اگر پارچه ضخیم است، میان پنس را بچینید. سپس درز آن را باز کنید، زیر پنس را تکه ای کاغذ برش بگذارید، نوک اتو را در جهت راس پنس حرکت دهید و با دقت اتو کنید

 

اتو سجاف‌ها
درز سجاف را قدری به طرف داخل پارچه بغلتانید و آن را کوک بزنید. سپس روی آن را با پارچه رواتویی بپوشانید و اتو بزنید.

 

 

 

 

 

https://instagram.com/modaacademy.ir

https://modaacademy.ir​

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین الگوهای آماده

الگوسازی ترم ۲ مقدماتی

799,000 تومان950,000 تومان

الگوی آماده سارافون

329,000 تومان412,000 تومان

الگو شومیز آستین رگلان

469,000 تومان586,000 تومان

الگوی شومیز آستین پفی

489,000 تومان611,000 تومان

الگوی شومیز کلاسیک

485,000 تومان606,000 تومان

الگوی آماده شلوار کلاسیک

559,000 تومان698,000 تومان

الگوی آماده بیس مانتو

335,000 تومان418,000 تومان

الگو مانتو یقه انگلیسی

485,000 تومان606,000 تومان

الگوی آماده شلوار بوت کات

290,000 تومان362,000 تومان

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
Click outside to hide the comparison bar
Compare