وبلاگ

انواع نخ خیاطی در بازار پوشاک

انواع-نخ-خیاطی-مدا-آکادمی
کسب و کار

انواع نخ خیاطی در بازار پوشاک

انواع نخ خیاطی در بازار پوشاک

از زمان قدیم یکی از پرکاربردترین ملزومات برای دوخت و وصل‌کردن انواع تکه های لباس، اکسسوری، منسوجات، وسایل زینتی و… از نخ استفاده می شده است. نخ یکی از مهمترین ملزومات برای خیاطی است. شما برای هر لباس با هر نوع پارچه و رنگ و جنس انواع مختلفی از نخ ها را استفاده می کنید. که نشان دهنده اهمیت نوع نخ، رنگ و الیاف به کار رفته در آن است.

نخ ها از رشته های نازک، باریک و بلندی ساخته شده اند. که از طریق ریسندگی به وسیله چرخ های ریسندگی به صورت رشته های نازک در کنار هم قرار می گیرند و نخ را تولید می کنند. قدمت ساخت نخ حتی به دوره نوسنگی باز می گردد و در آن زمان هم از الیاف نخ برای دوختن پارچه و لباس استفاده می شده.

 

تاریخچه نخ در ایران

تنها نشانه ای از زمان قدیم که نشان دهند نحوه تولید نخ در گذشته است یک دوک نخ ریسی است. در واقع وجود این دوک نشان از آن دارد که در گذشته به روش هایی ابتدایی نخ را تولید می کردند. و برای تولید نخ چه ساعت ها و زمان هایی طولانی صرف می شده تا نخ تهیه شود. مدارک پیدا شده از سندهای گذشته تاریخی در ایران تولید نخ به دوران نوسنگی می رسد.

مهمترین سند آن هم پیدا شدن یک مهر در محوطه ی چغامین خوزستان بوده است. نقش و نگار کشیده شده بر روی این مهر نشان از تصویر زنی زیبا با موهای بلند را دارد که که در حالت نشسته ، در حال ریسیدن نخ با دوک نخ ریسی است. این تصویر کاملا با وضوح است و نشان می دهد که این دستکاه در زمان قدیم در ایران وجود داشته است.

 

حالا در این مقاله به شما در مورد آشنایی با انواع نخ خیاطی کمک می کنیم.

 

نخ ها به سه دسته کلی تقسیم می شوند.

1- نخ های طبیعی

2- نخ های مصنوعی

3- نخ های مخلوط

 

1- نخ های طبیعی:

به نخ هایی گفته می شود که منشا آن ها از طبیعت بوده؛ ناخاصی و الیاف مصنوعی ندارند. مانند: نخ پنبه

2- نخ های مصنوعی:

به نخ هایی گفته می شود که به روش های مصنوعی با الیاف مصنوعی ساخته می شوند. اما می توانند ریشه طبیعی هم داشته باشند. مانند: نخ های ویسکوز و پلی استر.

3- نخ های مخلوط:

این نوع از نخ ها ترکیبی از نخ های مصنوعی و طبیعی هستند.

 

پیج_اینستاگرام_مدا_آکادمی

 

انواع نخ خیاطی در بازار

 

1- نخ پنبه

اگر به الیاف طبیعی علاقه دارید. انتخاب پنبه به جای نخ پلی استر برای یک پروژه خیاطی می تواند وسوسه انگیز باشد. اما پنبه به اندازه پلی استر قوی نیست و وزن های سبک تر به مرور زمان در برابر سایش مقاومت نمی کنند. اگر قرار نیست پروژه شما تحت فشار و کشش باشد. یک گزینه طبیعی عالی است.

این نوع نخ یکی از مهمترین و پرکاربردترین نخ های مورد استفاده در خیاطی و نساجی هستند. این نخ از گیاه پنبه تولید می شود . پس در دسته نخ های طبیعی (گیاهی) شناخته می شود. این نخ بسیار محکم و لطیف است ولی حالت کشسانی ندارد. پس اگر با آن لباسی بدوزید به هیچ وجه کش نمی آید و شکل و فرم لباس را خراب نمی کند.

*چه زمانی باید از آن استفاده کنیم؟

کوک زدن لباس و رویه دوزی، لحاف دوزی، دوخت پارچه نخی که قصد دارید آن را رنگ کنید.

انواع-نخ-خیاطی-مدا-آکادمی

 

2- نخ ابریشم

ابریشم گزینه ای زیبا برای پروژه های خاص است و به دلیل بافت صاف، براق بودن و توانایی در گرفتن رنگ های زرق و برق دار و پر جنب و جوش، برای دوخت دستی و گلدوزی بسیار کاربرد دارد. اگرچه می توانید با نخ ابریشم در دستگاه خیاطی خود لباس بدوزید، اما به دلیل ضرافت آن بیشتر در دوخت دستی استفاده می شود.

*چه زمانی باید از آن استفاده کنیم؟

هر نوع کار دستی، گلدوزی دستی و نقاشی با نخ

انواع-نخ-خیاطی-مدا-آکادمی

 

3- نخ فاستونی یا پشمی

نخ های فاستونی یا به عبارتی همان نخ های پشمی. برای تهیه این نخ از الیاف های طبیعی و حیوانی استفاده می کنند. برای تولید نخ های فاستونی از ترکیب الیاف های چون پشم، کرک و پلی استر استفاده می کنند. همچنین این نخ ها مقاومت و استحکام زیادی دارند و برای لباس هایی با دوخت ضخیم استفاده می شوند.

نخ های پشمی ضرافت و لطافت ندارند. این نوع از نخ ها هوا و گرما را در خود نگه می دارند به همین دلیل عشایر از آن برای دوختن لباسهای گرم در زمستان استفاده می کنند. در صنایع به وسیله دستگاه های عظیم تولید این نخ به سهولت انجام می شود.

*چه زمانی باید از آن استفاده کنیم؟

در هنر بافتنی، کارهای گلدوزی روی پارچه، پته دوزی، برجسته دوزی روی پارچه های پشمی

 

انواع-نخ-خیاطی-مدا-آکادمی

 

4- نخ های فلزی

نخ های فلزی تنوع زیادی دارند. اما وجه مشترک آنها هدف آنهاست: افزودن کمی درخشش به پروژه های خیاطی شما!
این نوع نخ ها هم جزو دسته نخ های تزئینی به شمار می آیند. این نخ ها با نام نخ نقره، گلابتون یا نخ فلورسنت شناخته می شوند.

*چه زمانی باید از آن استفاده کنیم؟

تزیین و گلدوزی، افزودن طرح های شخصی به پروژه های پوشاک، این نخ نباید برای درزهای لباس استفاده شود.

انواع-نخ-خیاطی-مدا-آکادمی

 

5- نخ سر کیسه دوزی

همان طور که از نام آن پیدا است. از این نوع نخ ها برای دوختن سر کیسه (گونی) مورد استفاده قرار می گیرد. این نخ در دو دسته پلی استر یا پلی پروپیلن وجود دارد.

*چه زمانی باید از آن استفاده کنیم؟

تولید کیسه های برنج، گندم، گچ، سیمان و …

انواع-نخ-خیاطی-مدا-آکادمی

 

6- نخ نامرئی

نخ نامرئی دو نوع اصلی دارد. تک رشته ای و چند رشته ای. تک رشته ای رایج تر است و شبیه یک نخ ماهیگیری بسیار نازک است، در حالی که مولتی فیلامنت بیشتر شبیه یک نخ خیاطی سنتی است. هر دو از نایلون ساخته شده اند.

*چه زمانی باید از آن استفاده کنیم؟

اضافه کردن تزیینات به پارچه توری، ژور دوزی، تعمیرات کم حاشیه

انواع-نخ-خیاطی-مدا-آکادمی

 

7- نخ پلی استر

پلی استر اشکال مختلفی دارد. این نخ به گونه‌ای متفاوت ساخته می‌شود تا سطحی صاف و براق داشته باشد تا برای کاربردهای دوخت مورد استفاده قرار گیرد.

*چه زمانی باید از آن استفاده کنیم؟

دوخت درزهای لباس

انواع-نخ-خیاطی-مدا-آکادمی

 

8- نخ کتان

این نخ سنگین که از 100% کتان ساخته شده است. گزینه ای عالی برای پارچه های ضخیم تر است. علاوه بر این که بسیار قوی است، در برابر اصطکاک نیز مقاوم است. بنابراین برای چیزهایی که تحت فشار زیادی قرار می گیرند، عالی است.

* چه زمانی باید از آن استفاده کنیم؟

دوختن رختخواب، در صنایع ساخت فرش و توری، صنایع خودروسازی، صحافی کتاب، بستن بندهای کیف، دوخت روی دکمه ها

لوازم چرمی مانند کیف پول یا کیف

انواع-نخ-خیاطی-مدا-آکادمی

 

9- نخ نایلونی پشمی

یک دیگر از انواع نخ خیاطی نخ نایلون پشمی که یک نخ چند رشته ای است. این نخ از چندین رشته نازک، که در کنار هم قرار گرفته اند ساخته شده است. نخ ها چین خورده هستند. بنابراین منبسط و منقبض می شوند و خاصیت ارتجاعی، نرمی و پوشش درز ایجاد می کنند.

* چه زمانی باید از آن استفاده کنیم؟

لباس شنا و لباس نوزاد، درزهای صاف برای لباس های فعال

انواع-نخ-خیاطی-مدا-آکادمی

 

کدام نوع نخ خیاطی بهتر است؟

تهیه و استفاده نخ به پروژه شما بستگی دارد. اما اگر به دنبال نخی برای دوخت عمومی هستید. به دنبال نخ های پلی استر باشید. این ها اغلب به عنوان نخ های همه منظوره استفاده می شوند. یک مارک خوب برای دوختی صاف و بدون گره انتخاب کنید.

 

نتیجه گیری

نخ های خیاطی دنیایی متنوع است و هر خیاطی می تواند شکرگزار باشد که تنوع نخ باعث چرخش دنیای خیاطی می شود. انتخاب نوع مناسب نخ برای به دست آوردن نتایج عالی در پروژه های خیاطی شما مهم است. پس در انتخاب نخ موردنظر برای دوخت و طراحی پروژه خود نهایت دقت را به خرج دهید.

 

اگر علاقه‌مند به آشنایی با

انواع دکمه های موجود در بازار هستید.

به شما پیشنهاد می‌کنیم که این محتوا را نیز مطالعه کنید.

بر روی لینک کلیک کنید.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زمینه‌های نمایش داده شده را انتخاب نمایید. بقیه مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد ترتیب، بکشید و رها کنید.
 • تصویر
 • شناسۀ محصول
 • امتیاز
 • قيمت
 • موجودی
 • دسترسی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیح
 • محتوا
 • وزن
 • اندازه
 • اطلاعات اضافی
برای مخفی‌کردن نوار مقایسه، بیرون را کلیک نمایید
مقایسه