وبلاگ

تاریخچه طلایی برند ورساچه

تاریخچه-طلایی-برند-ورساچه-مدا-آکادمی
کسب و کار

تاریخچه طلایی برند ورساچه

برند ورساچه

جیانی ورساچه (Gianni Versace) که معمولاً به عنوان ورساچه شناخته می‌شود یک شرکت مد ایتالیایی لوکس است. ورساچه توسط جیانی ورساچه در سال 1978 با چاپ و رنگ‌های درخشان شناخته می‌شود. این شرکت پوشاک، عطر، ساعت و لوازم جانبی ایتالیایی تولید می‌کند.

در این مقاله به تاریخچه راه‌اندازی برند و طراحی لوگوی ورساچه می‌پردازیم.

 

تاریخچه-برند-ورساچه-مدا_آکادمی

موسس برند ورساچه

جیانی ورساچه در سال ۱۹۴۶ در شهر رجیودیکالابریا ایتالیا به دنیا آمد. اون در یه خانواده‌ی 6 نفری بود. پدرش آنتونیو یه فروشنده و مادرشون فرانچسکا خیاط بود. جیانی به طور ذاتی استعداد ویژه‌ای در طراحی و دوخت لباس‌هایی با سبک‌های خاص داشت.

بزرگترین استاد و معلم او مادرش بود. اولین طراحی او که اولین کار او نیز به حساب می‌آمد در مزون مادرش فروخته شد. او مهارت‌های زیادی را از مادر خود در هنر خیاطی آموخت که سبب بیشرفت او در این هنر شد. اولین موفقیت جیانی ورساچه زمانی مطرح شد که طرح‌¬های خو را برای کلکسیون فیورنتینا (fiorentina)، که یک کمپانی طراحی لباس ایتالیایی بود، فرستادخ شد.

او اولین نمونه لباس‌های چرم خود را در سال 1975 به نمایش عموم گذاشت. همچنین طراح لباس افراد برجسته و مشهوری چون خانواده سلطنتی از جمله پرنسس دایانا بود که به وسیله آن توانست شور و اشتیاق را به صنعت مد و پوشاک وارد کند.

 

تاریخچه و راه‌اندازی برند ورساچه

جیانی ورساچه بعد از فعالیت‌های متعدد در سال 1978 خانه طراحی لباس خود را راه‌اندازی کرد. او در ادامه آن را به خانه مد و طراحی ورساچه تبدیل کرد. در ابتدا نام این برند “جیانی ورساچه” نامگذاری شد که مستقیما از نام بنیانگذار آن برداشته شده بود.

استعداد جیانی در طراحی و توجه به روند مد، ورساچه را به یکی از خانه‌های طراحی تبدیل کرد که در صنعت مد یکی از پیشگامان طراحی بود. جیانی با داشتن ارتباطات قوی در صنعت موسیقی و فیلم و با توجه بیشتر به صنعت مد، کمک شایانی به طراحی لباس سینما کرد.

 

 

تاریخچه-برند-ورساچه-مدا-آکادمی

 

تاریخچه فعالیت‌های ورساچه

1- در سال 1972، جیانی ورساچه اولین مجموعه‌های خود را برای کالاگان (Callaghan)، جنی (Genny) طراحی کرد.

2- در سال 1978، این شرکت با نام “جیانی ورساچه دونا” راه اندازی شد و اولین بوتیک خود را در در میلان افتتاح کردند.

3- در سال 1982، شرکت پیشنهادات خود را توسعه داد و شامل لوازم جانبی، جواهرات، اثاثیه منزل، و … شد.

4- در سال 1993، دوناتلا ورساچه خطوط Young Versace و Versus را اضافه کرد.

 

پیج_اینستاگرام_مدا_آکادمی

 

5- ورساچه برای هنرمندان مختلف در حرفه موسیقی لباس طراحی کرده است. از جمله لباس‌های صحنه و جلد آلبوم برای التون جان در سال 1992 و لباسی برای مایکل جکسون. ورساچه همچنین برای پرنسس ولز و پرنسس کارولین موناکو نیز لباس طراحی کرد.

6- اولین بوتیک ورساچه خارج از ایتالیا در گلاسکو، اسکاتلند در سال 1991 افتتاح شد. تا سال2016، بیش از 1500 بوتیک در سراسر جهان فعالیت می‌کنند.

7- در سپتامبر 2018، مایکل کورس پیشنهاد خرید ورساچه را به قیمت دو میلیارد یورو داد. ورساچه اعلام کرد که تمام سهام خانواده بلک استون و ورساچه به مایکل کورس فروخته شد. ولی همچنان دوناتلا ورساچه سرپرست طراحی خلاق باقی ماند.

8- در سال 2018، ورساچه استفاده از خز را در محصولات خود متوقف کرد. او در سال 2020 اعلام کرد که استفاده از چرم کانگورو را متوقف خواهد کرد. در اکتبر 2018، ورساچه اولین نمایش فصل قبل از پاییز خود را در نیویورک برگزار کرد که در تاریخ تولد جیانی ورساچه در 2 دسامبر برنامه ریزی شده بود.

9- همچنین در سال 2021، ورساچه اولین بوتیک خود را در سوهو نیویورک افتتاح کرد.

 

مرگ جیانی ورساچه و مدیران جدید

در بین تمام تغییرات رو به رشد که رخ داده بود. فاجعه‌ای باعث شد که برند ورساچه متحمل زیان سنگینی شود.

در15 ژوئیه سال 1997 جیانی ورساچه در خارج از خانه خود در میامی مورد هدف گلوله قرار گرفت و کشته شد.

بعد از مرگ روز هنگام جیانی، این برند موفق توسط خواهر و برادرش، دوناتلا و سانتو ورساچه، تصاحب گردید.

سانتو مدیرعامل جدید ورساچه شد در حالی که دوناتلا مدیر خلاق جدید برند شد. در طول زمان از محبوبیت این برند کاسته شد و خیلی زود شرایط به وجود آمده سبب تغییری عظیم در جابجایی مدیران اجرایی برند در طی چندین سال شد. در پایان بیشتر مدیران دلیل رفتن خود را اختلافاتشان را با خانواده ورساچه اعلام کرده بودند.

 

چه کسی لوگوی ورساچه را طراحی کرد؟

 

لوگوی-برند-ورساچه-مدا-آکادمی

 

برند ورساچه تا سال 1980 هیچ لوگویی را برای برند شرکت خود منتشر نکرد و تا آن زمان فقط از نام خود یعنی جیانی ورساچه، برای برند استفاده می‌شد. لوگوی ورساچه با نشان مشکی با پس زمینه سفید در حال کار بود. در سال‌های 1980 تا 1990 چندین بار لوگو تغییراتی در فونت و رنگ داشت که آن هم به دلیل تغییر رفتار مصرف‌گنندگان و ترجیحات آنها بود.

لوگوی این برند با فرکانسی متفاوت بین خطوط تولید، تغییر رنگ میداد و به صورت رنگ‌هایی مطابق با لباس، یا نقره ای یا طلایی بر روی جواهرات و سایر لوازم جانبی خود را نشان می داد. در سال 1993 جیانی به این فکر افتاد که سر مدوسا را به عنوان محور اصلی لوگو خود داشته باشد.

 

برند-ورساچه-مدا-آکادمی

 

لوگو سر مدوسا(Medusa)، در واقع نمادی از چهره مدوسا یا مدوزا، شخصیت اساطیری یونانی با چهره‌ای بسیار زیبا و گیسوان دلفریب، که توسط الهه آتن خلق شده بود، است. یکی از ویژگی‌های این دوشیزه اساطیری سنگ کردن مردم با نگاهش بود. در واقع این لوگو از کف خرابه‌های منطقه رجیو کالابریا که خواهران و برادران جیانی در کودکی در آن بازی می کردند، آمده است.

ورساچه نماد مدوسا را به‌عنوان بخشی از هویت برند خود کاملاً پذیرفته است. او طرح‌هایی را ابداع کرد که احساساتی شبیه به آنچه در مواجهه با مدوزا پیدا می‌شود، برانگیزد. آنها از ماهیت متناقض شخصیت استقبال می‌کنند و زیبایی غیرقابل توصیفی را به رخ می‌کشند و در عین حال ترسی متحجر کننده (به معنای واقعی کلمه) را ساطع می کنند.

دوناتلا ورساچه بیان می‌کند. که دلیل برادرش برای استفاده از سر مدوسا این بود که “هرکسی که عاشق مدوزا شود نمی تواند از او فرار کند. و واضح است که امروزه بسیاری به دنبال این برند هستند.

 

همکاری ورساچه با برند‌های دیگر

ورساچه به دنبال تنوع بخشیدن به محصولات خود از جمله انتشار نسخه های خودروهای لامبورگینی و هلیکوپترهای آگوستا وستلند حرکت خواهد کرد. همچنین با سرمایه گذاران برای راه اندازی مجموعه ای از هتل های Versace Palazzo همکاری کردند. همه محصولات، خانه طراحی اولیه ورساچه، آرم ورساچه و نشان مدوسا را به همراه خواهند داشت و محبوبیت این طرح را افزایش می‌دهند.

 

تاریخچه-برند-ورساچه-مدا- آکادمی

 

بهترین جملات جیانی ورساچه

“به دنبال ترندها نباشید. کاری نکنید که مد متعلق به شما باشد، بلکه شما تصمیم می‌گیرید که چه چیزی باشید.”

“من به گذشته علاقه ای ندارم، مگر به عنوان راهی به سوی آینده.”

” با لباس‌ها و سبک زندگی، خود نشان دهید.”

“من فکر می کنم این وظیفه یک طراح است که سعی کند قوانین و موانع را بشکند.”

“مد با احساس لحظه پیش می رود. به فیلم، به هنر، به سلیقه جوانان مربوط می شود.”

“من هرگز زمین نمی خورم. وهمیشه می جنگم.”

“من رابطه فوق العاده‌ای با پول دارم. از آن برای خرید آزادی خود استفاده می‌کنم.”

“من می‌خواهم از طریق کارم برای مردم، شادی کنم.”

 

چهار حقیقت درباره ورساچه که نمی دانستید.

1- در سال 2000 اتفاق خیلی عجیبی افتاد. جنیفر لوپز (Jennifer Lopez) که در مراسم اهدای جوایز گرمی شرکت کرده بود در یک لباس سبز ظاهر شد که به لباس جنگل معروف است. این لباس چنان غوغایی به پا کرد و چنان آمار سرچ بالایی رو در گوگل ایجاد کرد که گوگل به فکر اضافه کردن گزینه جست‌وجوی تصویری به منوی سرچش افتاد. همین سرچ تصویری که ما داریم راحت انجام می‌دیم فقط به خاطر لباس سبز جنیفر است!

3- ورساچه قبل از فوت، آخرین مجموعه خود را در هتل ریتز پاریس به نمایش گذاشت. پانزده سال پس از مرگ جیانی، خواهرش دوناتلا قبل از اینکه هتل برای بازسازی بسته شود. میزبان یک نمایش مد در همان هتل به افتخار برادرش بود.

4- این دروغ نخواهد بود که بگوییم ورساچه با پرداخت مبالغ هنگفتی برای هر نمایش مد، سوپرمدل‌ها را خلق کرد. این یک واقعیت رایج است که جیانی ورساچه دوست صمیمی با افراد مشهور و افراد سلطنتی از جمله پرنسس دایانا، مایکل جکسون و مدونا بود.

5- مهم نیست که چقدر ممکن است شگفت انگیز باشد برای شخصی که یک امپراتوری مد در جهان را اداره می‌کند، که نمی‌تواند خیاطی کند و هرگز به تنهایی لباسی نساخته است.

ورساچه-مدا-آکادمی

اگر علاقه‌مند به آشنایی
با مجله ووگ و تاریخچه آن هستید.
به شما پیشنهاد می‌کنیم که این محتوا را نیز مطالعه کنید.
بر روی لینک کلیک کنید.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زمینه‌های نمایش داده شده را انتخاب نمایید. بقیه مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد ترتیب، بکشید و رها کنید.
 • تصویر
 • شناسۀ محصول
 • امتیاز
 • قيمت
 • موجودی
 • دسترسی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیح
 • محتوا
 • وزن
 • اندازه
 • اطلاعات اضافی
برای مخفی‌کردن نوار مقایسه، بیرون را کلیک نمایید
مقایسه