وبلاگ

معرفی 15 مدل شلوار زنانه و دخترانه

مدل-شلوار-زنانه-مدا-آکادمی
کسب و کار

معرفی 15 مدل شلوار زنانه و دخترانه

معرفی 15 مدل شلوار زنانه و دخترانه

ما در اینجا لیستی از بهترین مدل های شلوار را برای شما آماده کرده ایم. شلوارهایی با سبک های مختلف که می توان در مجالس رسمی و غیر رسمی از آن ها استفاده کرد. از این رو با ما همراه باشید تا با انواع مدل شلوار زنانه و تقسیم بندی آن ها آشنا شوید.

 

تاریخچه شلوار

تاریخ به ما نشان می دهد که در هزاره اول پیش از میلاد، در دوره ماد زنان سرزمین ما شلوار می پوشیدند. از گذشته شلوار یکی از پوشش های زنان و مردان بوده است که برای سوارکاری و زندگی روزمره استفاده می شد.

در زمان های قدیم، مردم برای فعالیت روزانه، ردایی می پوشیدند. پس حرکت و جابه جایی برای آنها سخت می‌شد. اما دلیل اصلی اختراع شلوار، اسب سواری بود. در آن زمان اسب سواری یکی از مهمترین بخش های زندگی مردم به شمار می رفت. اما سوار شدن بر اسب در حالی که ردا پوشیده بودند کار سخت و ناراحت کننده ای بود. بنابراین مردم تصمیم گرفتند از پوششی کاربردی تر و راحت در زمان سوارکاری استفاده کنند.

بعد ها مردم متوجه شدند که پوشیدن لباس در زمان جنگ و نبرد به نفع دشمنان است. بنابراین شروع به پوشیدن پوششی مناسب تر کردند که توانایی حرکت را راحت تر کند. پس این دلیلی بود که تمام تمدن های سراسر جهان شروع به پوشیدن شلوار کردند.

امروزه، شلوار به یکی از مهمترین جنبه های مد تبدیل شده است. تغییرات زیادی در شلوارها صورت گرفته است. درادامه با هم انواع مدل شلوار زنانه و تقسیمات شلوار را می خوانیم.

 

شلوار ها به دو دسته تقسیم می شوند.

 

1- شلوارها براساس قد:

شلوارها را میتوان براساس ارتفاع یا طول آنها به 6 دسته تقسیم بندی کرد از جمله:

شلوارک، شلواربرمودا، شلوار جامائیکا، شلوار کاپری، شلوار تا مچ پا و شلوار بلند

 

2- شلوارها براساس تنگی و گشادی:

شلوارها براساس تنگی و گشادی در قسمت کمر یا دمپا، اسامی مختلفی به خود می‌گیرند؛ که به 15 مدل شلوار زنانه تقسیم شده اند.

شلوار تنگ(جوراب شلواری)، شلوار تنگ(لگ)، شلوار راسته(کلاسیک)، شلوار بگ، شلوار بوت کات ، شلوار دمپا گشاد (زنگی)، شلوار شش جیب (کارگو)، دامن شلواری، شلوار سرهمی (بیلرسوت) ، شلوار سنبادی، شلوار جاگرز، شلوار اسلش، شلوار جین، مام استایل، مام فیت

 

انواع مدل شلوار زنانه براساس قد

مدل-شلوار-زنانه-مدا-آکادمی

 

1- شلوارک

شلوارک یا شلوار کوتاه، نوعی از شلوار است که قسمت پایینی بدن را می پوشاند. شلوارک یک شلوار غیر رسمی است که هم توسط زنان و هم مردان پوشیده می شود. این مدل شلوار زنانه را می‌توان در فصل‌های گرم تابستان پوشید؛ یا برای راحتی در منزل یا در کنار دریا که بیشتر مورد علاقه آقایان است.

 

2- شلوار برمودا

این شلوار تا بالای زانو قرار دارد و جزو شلوارهای غیر رسمی است. نام این شلوار از برمودا منطقه ای در آن سوی سواحل بریتانیا انتخاب شده است. بریتانیا جایی که این شلوار در آن محبوبیت خاصی دارد.

 

3- شلوار جامائیکا

شلوار جامائیکا هم در دسته شلوار های کوتاه قرار دارد. این شلوار یک پوشش غیر رسمی است که قد آن تا زیر زانو قرار دارد، وتوسط زنان و مردان مورد استفاده قرار می گیرد.

 

4- شلوار کوتاه (کاپری)

شلوار کاپری شلواری است که از شلوار برمودا بلندتر است، با قدی نسبتا کوتاه که تا حوالی مچ پا قرار دارد. شلوارهای کاپری انتخابی مناسب برای فصول گرم سال هستند. این شلوار در سال 1948 توسط طراح مد اروپایی سونیا دلارنته طراحی و معرفی شد. نام این شلوار از جزیره کاپری که در سال های آخر دهه 50 و 60 میلادی در بین مردم بسیار محبوب بود برگرفته شده.

 

5- شلوار تا مچ پا

این نوع شلوارها که اغلب در تیپ رسمی دیده می شود و مناسب مراسم رسمی و نیمه رسمی است.

 

6- شلوار تمام قد

شلوارهای تمام قد معمولا در قسمت مچ کمی گشادی دارند تا بر روی کفش قرار گیرند. این نوع شلوارها معمولا قد را بلند تر نشان می دهد.

 

پیج_اینستاگرام_مدا_آکادمی

 

انواع شلوار براساس تنگی یا گشادی

 

1- شلوار تنگ (جوراب شلواری)

جوراب شلواری در واقع نوعی جوراب بلند برای پوشاندن پاها است و در دسته شلوارهای تنگ قرار دارد. این جوراب بلند در دهه 1960 در مد و پوشاک، جایگزین جوراب ساق بلند شد. جوراب شلواری یک شلوار جذب است که قسمت بالای آن، بافتی متراکم تر و ضخیم تر و در قسمت پایین نازکتر می شود. این مدل شلوار زنانه در رنگ و ضخامت های متفاوتی تولید می‌شود. جنس آن در شلوارهای نازکتر از نایلون و لاکرا اما در در مدل های ضخیم تر از پنبه هم استفاده می شود.

مدل-شلوار-زنانه-مدا-آکادمی

 

2- شلوار تنگ (لگ)

لگ یا شلوار استرج که تا سال 1960 به این نام معروف بوده حدود نیم قرن است که به دنیای مد وارد شده است. شلواری تنگ و چسبان که دارای انعطاف و کشسانی بالا، که در طرح و رنگ هایی متفاوت در بازار تولید می شود. جنس شلوار لگ از موادی مانند لاکرا، پلی استر، نایلون، پنبه و … تولید می شود.

مدل-شلوار-زنانه-مدا-آکادمی

 

3- شلوار راسته

شلوار راسته، الگوی پایه تمام شلوارها است. این شلوار با پارچه های مختلفی دوخته می شود و جلو آن زیپ یا دکمه دارد. این شلوار در تمام قسمت های مختلف بدن به یک اندازه بوده. پس می توانید شلوار راسته را هم برای مراسم رسمی و نیمه‌رسمی با کت یا بدون کت بپوشید.

مدل-شلوار-زنانه-مدا-آکادمی

 

4- شلوار بگ

شلوار بگ که در انگلیسی به آن (baggy pants) نامیده می‌شود. نوعی شلوار گشاد است که کمر آن با کش و یا بدون کش دوخته می شود و در جنس و رنگ های مختلفی تولید می‌شود. یک شلوار کاملا راحت که برای استایل های خیابانی و غیر رسمی با صندل های تخت ، کتانی و یا کفش های پاشنه بلند می‌توان آن را ست کرد.

مدل-شلوار-زنانه-مدا-آکادمی

 

5- شلوار (بوت کات)

شلوار بوت کات یا همان شلوار دمپا گشاد در قسمت کمر و زانو فیت بوده و از زانو تا مچ پا گشاد می شود. طراحی این شلوار به دهه 70 و 80 میلادی بر می‌گردد و پس از سال ها این شلوار مجددا مورد استقبال مردم قرار گرفت. طراحی این مدل شلوار زنانه به گونه‌ای است که می توان با هر نوع کفشی آن را ست کرد. این شلوار به راحتی با هر نوع لباسی مانند: مانتو، شومیز، تیشرت، تاپ و … ست می شود.

مدل-شلوار-زنانه-مدا-آکادمی

 

6- شلوار دمپا گشاد (زنگی)

شلوار دمپا و شلوار بوت کات خیلی شبیه به هم هستند. اما با این تفاوت که شلوار دمپا از زانو به پایین نسبت به بوت کات گشادتر است.

مدل-شلوار-زنانه-مدا-آکادمی

 

7- شلوار شش جیب (کارگو)

شلوار کارگو شلواری با جیب های متعدد که دو جیب در جلو، دو جیب در پشت و دو جیب هم در پهلو شلوار، که در مجموع دارای شش جیب است. به همین دلیل به آن شلوار شش جیب یا کارگو می گویند. این شلوار در گذشته به دلیل داشتن جیب‌های بزرگ و زیاد برای کارگران و سربازان استفاده می‌شد تا بتوانند لوازم خود را حمل کنند.

مدل-شلوار-زنانه-مدا-آکادمی

 

8- دامن شلواری

دامن شلواری از دسته شلوارهای گشاد محسوب می‌شود؛ که از کمر تا پایین شلوار به طور یکسان گشاد شده است. دامن شلواری به دلیل گشادی، خنکی و راحتی از شلوار های مورد علاقه خانم ها در فصل بهار و تابستان است. شما می توانید دامن شلواری را با لباس‌هایی مانند تاپ، نیم تنه و شومیز ست کنید؛ و در مجلاس و مهمانی ها استفاده کنید.

مدل-شلوار-زنانه-مدا-آکادمی

 

9- شلوار سرهمی (بیلرسوت)

سرهمی، بیلرسوت (Boiler suit) یا اورال (Overall) لباسی است که بدن را از گردن تا مچ پا بپوشاند. در گذشته این لباس برای کارگران استفاده می شد و دارای جیب بود. اما امروز با تغییر در ساختار لباس آن را در طرح ها و رنگ هایی متفاوت تولید می کنند. انواع سرهمی ها را در اندازه های کوتاه، بلند، راحتی، مجلسی و فانتزی تولید می کنند.

مدل-شلوار-زنانه-مدا-آکادمی

 

10- شلوار سنبادی

شلوار سنبادی به شلواری با فاق بلند و گشاد که در قسمت مچ پا تنگ است؛ گفته می شود. این مدل شلوار زنانه ابتدا در هند استفاده می‌شده است. اما به دلیل شکل خاص، خنکی و راحتی آن مورد استقبال دیگر کشورها هم قرار گرفت. شلوار سنبادی یک شلوار غیر رسمی، راحت و انتخاب مناسبی برای فصول گرم سال است.

مدل-شلوار-زنانه-مدا-آکادمی

 

11- شلوار جاگرز

شلوار جاگرز یا (jogger pants) به شلوارهایی گفته می‌شود که دارای کمر و مچ کشی است. این شلوار جزو لباس های ورزشی به حساب می آید. شلوار جاگرز شباهت زیادی به شلوار اسلش دارد اما تفاوت در جنس پارچه آن و کش دوزی در مچ شلوار آن را متمایز می‌کند. عموما این شلوار به دلیل راحتی و خنک تر بودن بیشتر برای پیاده روی استفاده می شود. کسانی که استایل اسپرت را می پسندند می توانند شلوار جاگرز را با یک تیشرت زیبا ست کنند.

مدل-شلوار-زنانه-مدا-آکادمی

 

12- شلوار اسلش

شلوار اسلش که در انگلیسی به آن شلوار (Sweat Pants) نامیده می‌شود شباهت زیادی به شلوار جاگرز دارد. این شلوار در واقع همان گرمکن است. معمولا آن را با پارچه های ضخیم می دوزند تا از پا در مقابل سرما محافظت کند؛ در حالی که جاگرز از پارچه نازکتر و ظریف تر ساخته می‌شود؛ و برای فصل بهار و تابستان مناسب است. شلوار اسلش برای فصول سرد گزینه مناسبتری است. ازاین رو در موقع خرید باید به این نکته توجه کنید.

مدل-شلوار-زنانه-مدا-آکادمی

 

13- شلوار جین

شلوار جین یا (jeans) به شلوارهایی گفته می‌شود که از پارچه خاصی به نام دنیم ساخته شده است. شلوار جین دارای طیف گسترده ای از سبک ها است. جین در رنگ‌های مختلف رنگی آمیزی می‌شوند و انواع آن شامل جین های سنگ شور، پاره و چین خورده است. به همین دلیل شلوار جین برای همه سنین مخصوصا جوانان از محبوبیت خاصی برخوردار است. شلوار جین را با توجه به سبک و استایل خود با کت، تیشرت، بلوز رسمی، شومیز و… می‌توان ست کرد.

مدل-شلوار-زنانه-مدا-آکادمی

 

14- شلوار مام استایل

شلوار مام استایل به شلواری با فاق بلند و کمی گشادی در قسمت باسن گفته می‌شود. شلوار مام استایل را با انواع لباس ها می‌توان ست کرد. همچنین استفاده از کفش های پاشنه بلند و کتونی سفید می تواند استایل شما را زیباتر کند.

مدل-شلوار-زنانه-مدا-آکادمی

 

15- شلوار مام فیت

شلوار مام فیت شبیه شلوار مام استایل است با این تفاوت که در قسمت باسن از شلوار مام استایل کمی تنگ تر است ولی باز هم کاملا جذب بدن نیست.

مدل-شلوار-زنانه-مدا-آکادمی

 

نتیجه

در این مقاله با انواع تقسیم بندی شلوار و اسامی آنها آشنا شدیم. این شلوارها برای اقشار مختلف با توجه به سبک، استایل و گروه سنی طراحی می شوند. طراحان، الگوسازان و خیاطان با انواع طرح‌ها، الگوها و پارچه ها، شلوارهای بسیار زیبایی طراحی و تولید می‌کنند؛ که گاهی شیک و جوان پسند و گاهی اثری خلق می‌کنند که جاودانه می‌شود.

 

اگر علاقه‌مند به آشنایی با

انواع یقه و کاربرد آن در طراحی لباس هستید.

به شما پیشنهاد می‌کنیم که این محتوا را نیز مطالعه کنید.

بر روی لینک کلیک کنید.

 

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زمینه‌های نمایش داده شده را انتخاب نمایید. بقیه مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد ترتیب، بکشید و رها کنید.
 • تصویر
 • شناسۀ محصول
 • امتیاز
 • قيمت
 • موجودی
 • دسترسی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیح
 • محتوا
 • وزن
 • اندازه
 • اطلاعات اضافی
برای مخفی‌کردن نوار مقایسه، بیرون را کلیک نمایید
مقایسه