وبلاگ

انواع یقه و کاربرد آن در طراحی لباس

All-kinds-of-collars
کسب و کار

انواع یقه و کاربرد آن در طراحی لباس

انواع یقه و کاربرد آن در طراحی لباس

یقه‌ها بخش‌ ضروری اکثر لباس‌های ما هستند. زیرا صورت را قاب می‌کنند و ظرافت را به لباس اضافه می‌کنند. اجتناب از افزودن یقه به عنوان یک ویژگی طراحی در هنگام ساخت لباس دشوار است پس بهتره برای افزودن آنها به لباس با انواع یقه ها آشنا شوید. یقه را می توان به صورت جدا یا روی لباس دوخت.

 

تاریخچه یقه

یقه لباس ها در دوره رنسانس، یا به طور دقیق تر در پایان قرن 15 میلادی در اروپا ظاهر شدند. آنها در ابتدا ساده بودند و عموما در لباس مردان دیده می شد. یقه ها در آن زمان نماد فروتنی و پاکی بود. اما به تدریج به کمد اشراف و اعیان ورود کردند و باعث پیشرفت در سبک لباس و مد شدند.

در ابتدای قرن 16 میلادی یقه های پایه دار استفده می شدند. قبل از سال های 1530 یقه ها کمی حالت برگردان پیدا کردند. و در سالهای 1550 بازی یقه ها به سمت پایین کمی بلندتر شدند. در ادامه با ظهور یقه های مدرن و فانتزی در عصر صنعتی( قرن 19 ) مرحله مهمی به سمت مدرنیته شکوفا شد. در این زمان بود که خیاط ها و طراحان در فرانسه و انگلیس مطرح شدند.

 

انواع یقه در طراحی لباس

1- یقه های مسطح

2- یقه های پایه دار

3- یقه های فانتزی

انواع-یقه-مداآکادمی

1- انواع یقه های مسطح

به یقه های گفته می شود که بصورت مسطح بر روی بدن می نشینند.

از انواع یقه در طراحی لباس: یقه گرد، یقه هفت، یقه چهار گوش (خشتی)، یقه قایقی، یقه رومی، یقه دلبری، یقه هالتری (پشت گردنی)، یقه دکلته و …

که در این مقاله در مورد 8 مدل یقه مسطح براتون نوشتیم.

 

2- انواع یقه های پایه دار

به یقه های گفته می شود که قسمت بیرونی یقه تا میخورد و نیاز به سجاف داخلی دارد.

ازجمله: یقه انگلیسی، یقه آرشال، یقه مردانه، یقه بلیزر، یقه چینی، یقه فرنچ، یقه اسکی، یقه ب.ب، یقه شکاری،

یقه ملوانی، یقه خرگوشی، یقه آمریکایی و …

که در این مقاله در مورد 12 مدل یقه پایه دار براتون نوشتیم.

 

پیج_اینستاگرام_مدا_آکادمی

3- انواع یقه های فانتزی

به یقه های گفته می شود که فرم مدرن تری دارند و درارازی زیرسازی از یقه های مسطح هستند.

ازجمله: یقه دراپه، یقه حلزونی و …

که در این مقاله در مورد 2 مدل یقه فانتزی براتون نوشتیم.

 

انواع یقه های مسطح

1- یقه گرد

یقه گرد در واقع پایه تمام یقه های لباس می باشد. یقه گرد به صورت منحنی و قرینه در دو طرف روی لباس پیاده می شود. این نوع یقه می تواند از حلقه بسته تر تا حقه بازتر به صورتیکه که شانه ها دیده شوند روی لباس پیاده شود.

این یقه باعت گرد تر شدن صورت می شود و هر چه یقه باز تر شود شورت را توپول تر نمایش میدهد.

انواع-یقه-گرد-مداآکادمی

2- یقه هفت

یقه هفت به صورت عدد 7 در فارسی و حرف V انگلیسی طراحی می شود. به همین دلیل به آن یقه هفت می گویند. یقه هفت باعث بلند تر دیده شدن گردن می شود. این یقه برای افرادی با صورت گرد مناسبتر است. یقه هفت هرچه بلندتر باشد گردن و صورت کشیده تر می شود. و هرچه کوتاه تر باشد صورت را گردتر و گردن را کوتاهتر نشان می دهد.

انواع-یقه-هفت-مداآکادمی

3- یقه چهار گوش (خشتی)

این یقه دارای خط های شکسته و زاویه دار است. یقه چهار گوش برای افرادی که دارای صورتی استخوانی و گردنی کوتاه هستند مناسب نیست. این مدل یقه بیشتر برای افرادی که دارای صورتی مثلثی هستند مناسب است.

انواع-یقه-چهار-گوش-مداآکادمی

4- یقه قایقی (کشتی)

یقه قایقی همان طور که از نامش پیداست. یقه کشیده و پهن است که در طول دو شانه بدن کشیده می شود. این یقه روی سینه و گردن قرار می گیرد و حالتی شبیه به قایق دارد. این یقه بیشتر برای افرادی با گردن لاغر و کشیده مناسب است و همچنین می توان میزان بازی آن را به دلخواه تغییر دهید.

انواع-یقه-قایقی-مداآکادمی

5- یقه رومی

یقه های رومی نوع دیگری از یقه های قایقی هستند. اما در حالت آن بر روی لباس با یقه های قایقی فرق دارند. یقه های قایقی به صورت افقی رو لباس هستند. اما یقه های رومی به حالت اریب و بر روی یک شانه قرار می گیرند.

انواع-یقه-رومی-مداآکادمی

6- یقه دلبری

یقه دلبری یکی از محبوبترین و در عین حال قدیمی ترین نوع از یقه های مسطح می باشد. که طرفداران زیادی نیز بین خانم ها دارد. این یقه همانند یقه های گرد با توجه به میزان باز یا بسته بودن گردی یقه می تواند در حالت لباس و اندام های شما تفاوت قابل توجهی ایجاد کند.

انواع-یقه-دلبری-مداآکادمی

7- یقه هالتری (پشت گردنی)

یقه هالتری یا پشت گردنی به صورت بسته یا باز دور گردن قرار می گیرد. این نوع یقه بیشتر برای لباس های عروسی و مجلسی انتخاب مناسبی است. حالت خاص این یقه می توانند شانه های شما را خوش فرمتر نشان دهد و آزادی بیشتر در قسمت شانه برای لباس وجود دارد.

انواع-یقه-هالتری-مداآکادمی

8- یقه دکلته

یقه دکلته برای لباس هایی همچون لباس مجلسی به خصوص لباس عروسی استفاده می شود. این یقه در بالای سینه و در ناحیه گردن قرار می گیرد و شانه ها کاملا باز و نمایان هستند.

انواع-یقه-دکلته-مداآکادمی

انواع یقه های پایه دار

1- یقه انگلیسی

یقه انگلیسی یکی دیگر از انواع یقه در طراحی لباس هست که بر پایه یقه هفت طراحی می شود. با این تفاوت که یقه در دو طرف به بیرون برگردانده شده است و دارای 2 تکه هست. این نوع یقه عموما در لباس های رسمی همچون کت و شلوار یا کت و دامن استفاده می شود. همچنین خیاطان در این نوع یقه به راحتی می توانند آن را تغییر داده؛ آن را پهن تر یا بسته تر طراحی کنند.

انواع-یقه-انگلیسی-مداآکادمی

2- یقه آرشال

یقه آرشال نیز بر پایه یقه هفت و بصورت یک تکه طراحی می شود. این یقه به صورت تاشدنی است و لبه آن بر روی لباس قرار می گیرد. این مدل یقه هر چقدر بازتر باشد، گردن و صورت را لاغرتر نشان می دهد و برای افرادی که بالاتنه و دور سینه بزرگی دارند مناسب است. همچنین این یقه ها قد را نیز بلندتر نمایش میدهند.

انواع-یقه-آرشال-مداآکادمی

3- یقه مردانه (شومیز)

یقه مردانه که به طوری معمول در لباس های آقایان استفاده می شود و همه با آن آشنا هستیم. ای نوع یقه به صورت بسته بر رویی گردن قرار می گیرد و گوشه های آن می تواند تیز، مربعی یا گرد باشد. اکثر یقه های مردانه با پایه یقه ساخته می شوند تا آن را بلند کند و حالت محکم و سفتی به آن می دهد. این نوع یقه برای افرادی که دارای گردن بلندی هستند مناسب است.

انواع-یقه-مردانه-مداآکادمی

4- یقه بلیزر

این یقه همانند یقه انگلیسی طراحی می شود. ولی قسمت دال یقه کمی متفاوت تر از یقه انگلیسی است. این نوع از یقه معمولا برای پالتوها، مانتوها و بارانی ها مناسبت تر هست.

انواع-یقه-بلیزر-مداآکادمی

5- یقه چینی

این نوع از یقه بر پایه یقه های گرد هست و به صورت ایستاده و دو طرف یقه روبروی هم قرار می گیرند. معمولا هم برای لباس های رسمی و نیمه رسمی مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع-یقه-چینی-مداآکادمی

6- یقه دیپلمات

این نوع از یقه نیز بر پایه یقه های گرد طراحی می شود. اما گوشه های آن روی هم قرار می گیرد و با دکمه بسته می شود.

انواع-یقه-دیپلمات-مداآکادمی

7- یقه اسکی

یقه اسکی در لباس های زمستانه مورد استقاده قرار می گیرند. این یقه به صورت ایستاده تا زیر چانه بالا می آید و در بعضی مواقع چند بار تا می خورد تا دور گردن را پوشانده ودر فصول سرد از گردن محافظت کند.

انواع-یقه-اسکی-مداآکادمی

8- یقه ب ب

یقه ب ب از دست خانواده های یقه گرد است که می تواند با پایه یا بدون پایه باشد. این یقه به صورت برگردان در حدود 2 تا 3 سانتی متر رو گردن می افتد و اگر بدون پایه باشد فقط بر روی سرشانه قرار می گیرد.

انواع-یقه-ب-ب-مداآکادمی

9- یقه شکاری

یقه شکاری بر پایه یقه گرد می باشد. و حالت یقه آن نوک تیز و بلند است. این یقه برای افرادی که دارای صورت پر و گرد هستند مناسب است.

انواع-یقه-شکاری-مداآکادمی

10- یقه ملوانی

این یقه بیشتر در لباس ملوانان یا کودکان استفاده می شود. یقه ای پهن و برگردان که بر روی سرشانه قرار می گیرد. این یقه برای افرادی که دارای سینه ای پهن و سرشانه ای درشت هستند مناسب نیست. اما برای افرادی با قد بلند این نوع یقه زیبایی سرشانه را بیشتر می کند.

انواع-یقه-ملوانی-مداآکادمی

11- یقه خرگوشی

بر پایه یقه گرد طراحی می شود. به صورت افتاده و روبروی هم بر روی گردن قرار میگیرد و نوک یقه یه صورت هفت می باشد.

انواع-یقه-خرگوشی-مداآکادمی

12- یقه آمریکایی

یقه آمریکایی جزو یقه های کلاسیک به شمار می رود. همچنین جزو یقه های برگردان و هفتی شکل که همچون یقه ارشال طراحی می شود. از انواع این یقه می توان در لباس های بارانی، پالتو و کت های رسمی و نیمه رسمی نام برد.

انواع-یقه-آمریکایی-مداآکادمی

یقه های فانتزی

1- یقه دراپه

این یقه به خاطر شکل خاص آن برای مجالس عروسی و مهمانی ها استفاده می شود. یقه دراپه از روی سرشانه تا خط کمر دراپه های زیادی دارد که آن را حجیم تر نشان می دهد. همچنین این یقه برای افرای لاغر که دارای سینه کوچک هستند بسیار مناسب است.

انواع-یقه-دراپه-مدا-آکادمی

 

2- یقه حلزونی

این یقه لباس به صورت دایره طراحی می شود. یقه حلزونی معمولا در داخل درزهای لباس دوخته می شود و فرمی فانتزی به لباس می دهد.

انواع-یقه-حلزونی-مداآکادمی

در آخر

ما در مقاله انواع یقه در طراحی لباس، معروفترین و متداولترین یقه های موجود در بازار و کاربرد آنها را به شما معرفی کردیم. شما می توانید با توجه به استایل و نوع لباس انتخابی خود هر کدام از این یقه ها را بر روی لباس خود طراحی کنید. امیدواریم که اطلاعات مفیدی را در اختیار شما قرار داده باشیم.

 

اگر علاقه‌مند به آشنایی با

انواع نخ خیاطی در بازار پوشاک هستید.

به شما پیشنهاد می‌کنیم که این محتوا را نیز مطالعه کنید.

بر روی لینک کلیک کنید.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
Click outside to hide the comparison bar
Compare