وبلاگ

انواع دامن مناسب تیپ شما

انواع-دامن-مدا-آکادمی
کسب و کار

انواع دامن مناسب تیپ شما

انواع دامن مناسب تیپ شما

دامن پوششی است که قسمت پایینی، تنه را از کمر تا انگشتان پا می پوشاند. دامن را می توان با هر نوع پارچه و اکسسوری طراحی و تزئین کرد. طراحی مدل دامن ساده تر از مدل های بالاتنه است. زیرا دامن ها شکل پیچیده ای ندارند. خطوط و طول دامن با توجه به فصل و مد بسیار متفاوت طراحی می شود.

اگر بخواهید خودتان دوخت لباس هایتان را شروع کنید یا با انواع دامن‌های متناسب با تیپ بدنی خود آشنا شوید. این مقاله به شما کمک می‌کند دامنی مناسب، با فرم بدنی خود پیدا کنید.

 

تاریخچه دامن

قدیمی ترین تاریخی که مربوط به دامن وجود دارد (4500-7500) سال پیش در قلمرو صربستان کنونی و کشور های همسایه بالکان بوده است. اما اولین دامنی که به طور رسمی موجود است. یک دامن حصیری مربوط به 3900 سال قبل از میلاد مسیح که در ارمنستان یافت شده.

دامن یک پوشش استاندارد برای مردان و زنان در تمام فرهنگ های باستانی خاور نزدیک و مصر بوده است. در ایران دامن اولین بار در زمان قاجار وارد کشور شد. در اروپا و آمریکا نیز از دهه1850 دامن را در مهمانی ها میبینیم و به تدریج دامن جایگاه خود را در جوامع باز کرد و دامن ها به صورت امروزی در دنیای مد در اختیار مردم قرار گرفته است.

 

انواع دامن

دامن را می توان بسته به قد و تنگی و گشادی آن طبقه بندی کرد.

 

1- دامن براساس قد:

دامن ها معمولا براساس قد طبقه بندی و یا نامگذاری می شوند. در این مقاله ما دامن ها رو به 6 دسته تقسیم بندی کرده ایم از جمله: مینی، کوتاه، شنل، میدی، ماکسی و فلور

 

2- دامن براساس تنگی و گشادی:

دامن ها براساس تنگی و گشادی به 3 دسته اولیه(دامن تنگ، راسته و گشاد) تقسیم بندی می شوند. skirt-size-modaacademy

 

انواع دامن ها براساس قد

1- دامن مینی

در این نوع دامن که کوتاهترین قد دامن محسوب می شود؛ طول دامن زیر خط باسن طراحی و اجرا می شود.

 

2- دامن کوتاه

اگر قد دامن بلندتر از دامن مینی و به سطح وسط ران ختم شود به آن دامن کوتاه می‌گویند.

 

3- دامن شنل

دامن شنل اولین بار توسط طراح معروف کوکو شنل ابداع شد و در میان زنان آن دوره بسیار محبوب بود طول این دامن درست زیر زانو است.

 

4- دامن میدی

دامنی که قد آن به سطح وسط ساق پا ختم می شود دامن میدی گفته می شود.

 

5- دامن ماکسی

این نوع دامن بلندتر از دامن میدی و قد آن تا نزدیکی مچ پا امتداد دارد.

 

6- دامن فلور

این دامن از دامن ماکسی بلند تر است و روی انگشتان پا را می پوشاند. این دامن ها معمولا دارای دنباله هستند و برای پیراهن های عروس و نامزدی استفاده می شود.

 

پیج_اینستاگرام_مدا_آکادمی

 

انواع دامن های تنگ

1- دامن تنگ

دامن تنگ یا لوله ای از کمر تا باسن و پایین دامن حالت جذب و تنگی دارد. این نوع دامن برای اینکه فرم بدن را به خوبی نشان دهد و فیت بدن باشد، در قسمت کمر از ساسون استفاده می کنند.

انواع-دامن-تنگ-مدا-آکادمی

 

2- دراپه

این دامن بر پایه دامن تنگ طراحی می شود با این تفاوت که در قسمت پهلوها دارای چین و دراپه است. این دامن به نام دامن سارونگ هم شناخته می شود. سارونگ (سارانگ) با الهام از دامن های سنتی آسیای جنوب شرقی است؛ که در قدیم به حالت لنگ دور بدن پیچیده می شدند.

انواع-دامن-دراپه-مدا-آکادمی

 

3- دامن خمره ای یا میخی

دامن های خمره ای حالت آزاد ندارند و معمولا تاکمی پایین تر از خط زانو طراحی و دوخته می شوند. این دامن ها کاملا فیت و چسب بدن هستند و در قسمت پشت دامن دارای چک هستند.

انواع-دامن-خمره-ای-مدا-آکادمی

 

انواع دامن های راسته

1- دامن راسته

دامن راسته جزو دامن های پایه ای به شمار می رود. این دامن از کمر به پایین یکدست و صاف است. بنابراین پوشیدن این نوع دامن به اشخاص احساس راحتی می دهد. چون نه تنگ و نه گشاد است، و کارهای روزمره را برای افراد راحت تر می کند.

انواع-دامن-راسته-مدا-آکادمی

 

2- دامن لنگی

دامن لنگی بر پایه دامن راسته طراحی می‌شود با این تفاوت که در قسمت جلو دامن 2 تکه بوده، دامن دارای زیپ و کش نبوده و از قسمت قسمت جلو باز و بسته می شود.

انواع-دامن-لنگی-مدا-آکادمی

 

انواع دامن های گشاد

1- دامن فون

دامن فون دارای 3مدل گشادی است. در قسمت کمر فیت بوده و به سمت پایین، دامن گشاد می شود. این دامن برای خانم هایی که دارای باسن بزرگ و پاهای توپری هستند مناسبه و فرم بدن شما را پوشش می دهد.

انواع-دامن-فون-مدا-آکادمی

 

2- دامن کلوش

انواع دامن کلوش به 3 حالت یک چهارم (کله قندی)، نیم کلوش و تمام کلوش برش می خورد، و از کمر به سمت پایین گشاد است. این دامن ها براساس دایره طراحی می شوند و حالت کلوش به خود می گیرند. جذابیت این دامن در گشادی و چین های آن است و خانم ها برای راحتی و زیبایی آن به دامن نیم کلوش و تمام کلوش علاقه زیادی دارند. این دامن برای افرادی که دارای باسن بزرگی هستند مناسبه و ظاهری شکیل به اندام شما می دهد.

انواع-دامن-کلوش-مدا-آکادمی

 

3- دامن ترک

دامن های ترک دارای برش های عمودی هستند که در کنار هم دوخته می شوند. این ترک ها می تواند از 4 تا 8 ترک برای زیبایی، تنگی و گشاد بودن این دامن استفاده شود. دامن گوده دار نیز زیر شاخه دامن های ترک هست با این تفاوت که در قسمت پایین دامن برای گشادی بیشتر تکه پارچه هایی بصورت مثلث دوخته می شود. این دامن مناسب افراد پلاس سایز بوده و قد را بلندتر نشان می دهد.

انواع-دامن-ترک-مدا-آکادمی

 

4- دامن پیلی دار

دامن های پیلی دار با توجه به تعداد و پهنای پیلی ها اسامی مختلفی به خود می گیرند که اسکاتلندی و پلیسه جزوی از این دامن ها محسوب می شوند. دامن های پلیسه که به آن دامن آکاردئونی نیز می گویند، دارای چین های باریک در اطراف کل دامن است تا قابلیت حرکت و راحتی را افزایش دهد؛ و نوع چین دار آن با پوشانندگی بالا، برای افرادی با باسن بزرگ مناسب نیست.

انواع-دامن-پیلی-مدا-آکادمی

 

5- دامن ماهی (نیلوفری)

انواع دامن ماهی یا نیلوفری دارای قد ماکسی هستند و تا روی نوک پا را می پوشانند. این دامن ها تا قسمت بالای زانو فیت بدن هستند و از زانو به پایین دارای گشادی می شوند. این دامن مناسب مراسم رسمی است و مناسب افراد لاغر یا قر پاها بلند داست.

انواع-دامن-ماهی-مدا-آکادمی

 

6- دامن چین دار

دامن چین دار جزو دامن های اسپورت محسوب می شود و در قسمت کمر دارای چین و گشادی است. این دامن ها معمولا به شکل مستطیل طراحی و برش می خوردند و در قسمت کمر توسط کش یا لیفه جمع می شوند. این دامن های برای افراد که شکم دارند مناسب نیست ولی در عین حال قد را بلندتر نشان می دهند.

انواع-دامن-چین-دار-مدا-آکادمی

 

کلام آخر

مهم نیست چه سبک و سلیقه ای دارید. دنیای مد گزینه های زیادی برای انتخاب دامن در اختیار شما قرار داده است. دامن جزوی از پوشش رسمی و نیمه رسمی زنان است که با توجه به استایل و موقعیت خود آن را در رنگ و طرح های متفاوت می پوشند. اگر به دنبال دامنی متفاوت برای خود هستید نگران نباشید، با توجه به اندام خود قد کوتاه یا بلند، چاق یا لاغر ما در انتخاب دامنی مناسب با ما همراه باشید.

 

اگر علاقه‌مند به آشنایی با

15 مدل شلوار زنانه و دخترانه هستید.

به شما پیشنهاد می‌کنیم که این محتوا را نیز مطالعه کنید.

بر روی لینک کلیک کنید.

 

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زمینه‌های نمایش داده شده را انتخاب نمایید. بقیه مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد ترتیب، بکشید و رها کنید.
 • تصویر
 • شناسۀ محصول
 • امتیاز
 • قيمت
 • موجودی
 • دسترسی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیح
 • محتوا
 • وزن
 • اندازه
 • اطلاعات اضافی
برای مخفی‌کردن نوار مقایسه، بیرون را کلیک نمایید
مقایسه